ملاقات فرزند مشترک


ملاقات فرزند مشترک حق طبیعی، اخلاقی و قانونی والدین می باشد و نمی توان هیچ یک از والدین را از ملاقـات فرزند خود بدون عذر قانونی محروم نمود. لذا در صورتیکه هر یک از والدین ادعا نماید دیگری شرایط ملاقات فرزند را ندارد باید این ادعـا را در دادگـاه صالح اثبات نماید. با این حال نباید ملاقات فرزنـد را با حضانـت فرزنـد اشتباه نمود. حضانت فرزند چه پسر یا دختر تا 7 سالگی با مادر می باشد و پس از 7 سال پدر می¬تواند جهت حضانت به دادگاه صالح دادخواست تقدیم نماید..
دادگاه نسبت به موضوع رسیدگی می نماید و در صورت احراز صلاحیت و همچنین مصالح کـودک رأی مقـتضی را صادر می نماید.

سوالات متداول ملاقات فرزند مشترک

از همسرم طلاق گرفته ام ولیکن نامبرده اجازه نمی دهد فرزند مشترکمان را ببینم و در حالیکه طبق دستور دادگاه قرار بود روزهای پنج شنبه صبح طفل را تحویل من دهد، چکار می توانم کنم؟
شما می توانید با مراجعه به دادگاه و ثبت دادخواست از طریق دفتر خدمات قضائی، تقاضای ملاقات طفل نمایید و بهتر است ابتدا دستور موقت فوری ملاقات فرزند را نیز از دادگاه تقاضا نمایید.
آیا اگر همسرم مانع ملاقات طفل شود می توان تقاضای مجازات او را نمود؟
بله، طبق ماده 54 قانون حمایت خانواده؛ کسی که مانع ملاقات طفل شده است در بار اول به پرداخت جزای نقدی درجه 8 و در صورت تکرار حداکثر مجازات مذکور در قانون مجازات می شود.
پس از اینکه حکم دادگاه صادر شد شوهرم از اجرای حکم دادگاه که مبنی بر سپردن حضانت طفل 4 ساله ام به من بود، خودداری نمود و از تحویل فرزند خودداری نمو چه کار کنم؟
طبق ماده 4 قانون حمایت خانواده هرکس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضای ذینفع و به دستور دادگاه صادر کنده رأی نخستین تا زمان اجرای حکم بازداشت می شود.
آیا دختر یازده ساله را می توان اجبار به ملاقات با مادرش نمود؟
از آنجا که سن بلوغ در دختر 9 سال است و تنها برای ملاقات طفل می توان از دادگاه ملاقات اجباری گرفت، به نظر می رسد که مادر نمی تواند برای ملاقات دختر 11 ساله طفل را اجبار کند.
با سلام من و همسرم طلاق نگرفته ایم و ایشان فقط با دستور موقت دادگاه به مدت یکماه مقرر گردید پسر 4ساله مان را نزد خانواده خود ببرد. حال پس از گذشت 6ماه از پایان موعد دستور موقت متاسفانه محل سکونت خود را عوض کرده و تلفن همراه ش هم خاموش است. چند بار هم که با مامور کلانتری به درب منزل پدرشان رفتم اعلام کردند همسر و فرزندم در شهر حضور ندارند! بنا به پیشنهاد وکیل در دادسرا شکایت کیفری کردم ولی استدلال قاضی مبنی بر عدم وقوع جرم آدم ربایی توسط مادر بود و پرونده در دادسرا عدم صلاحیت خورد و به دادگاه ارجاع داده شد. در حال حاضر پرونده به شعبه ی کیفری دادگاه ارجاع گردیده است و هفته ی آینده جلسه رسیدگی دارم. لذا خواهشمندم راهنمایی بفرمایید در این مرحله چه کاری انجام دهم تا حداقل بتوانم فرزندم را ملاقات کنم و یا حق حضانت را بگیرم. آیا مادر میتواند بدون اطلاع، فرزند مشترک را به هر شهری غیر از محل سکونت زوج و یا خانواده ی خودش (زوجه) ببرد؟
باسلام خدمت شما درخصوص پاسخ پرسش شما؛ اولاً: بعلت تغییر مکان و عدم اعتناء همسرتان به دستور موقت دادگاه قاضی میتواند حکم ورود به منزل یا جلب سیّار صادر کند و حق بردن به شهر دیگر را ندارد. ثانیاً: اگر احد از ابوین از ملاقات امتناع کند قاضی میتواند طفل را به ممتنع بدهد و یا اعمال حبس طبق قانون حمایت خانواده به عمل آورد. ثالثاً: طبق مواد 1002 الی 1010 قانون مدنی آخرین آدرس محل سکونت یا کار ایشان تلقی میشود. رابعاً: لایحه ای بدهید که قاضی با 4 مورد فوق الذکر تصمیم بگیرد. با تشکر از شما، ره جویان عدالت
با سلام همسر من طلاق نگرفته است و منزل مشترک را ترک کرده است همچنین در منزل پدر خودش هم سکونت ندارد و به شهر دیگری رفته است برای تحصیل. فرزند مشترکمان را نیز با خود برده و طی تماس تلفنی اظهار داشته است که در صورتی اجازه میدهد فرزندم را ببینم که دادخواست ملاقات طفل بدهم. حال سوال این است که دادخواست را کجا باید بدهم؟ شهر محل سکونت خودمان. شهر محل سکونت پدر و مادر زوجه. شهری که زوجه مشخص میکند برای سکونت خودش. و سوال دوم اینکه آیا زوجه میتواند هر جا که بخواهد برود و فرزندم را از من دور کند؟ ماده قانونی موجود است برای جلوگیری از جابجا شدن وی؟
باسلام خدمت شما درخصوص پاسخ پرسش شما 1- ترک انفاق بوسیله زوجه او را از نفقه محروم میکند. 2- باید دادخواست تمکین بدهید که اگر نیامد ناشزه تلقی گردد. 3- اگر ایشان در منزل اجنبی سکونت کند و حشر و نشری با غیر و نامحرم داشته باشد میتوانید شکایت کیفری کنید. 4- محل اقامه شکایت و حقوقی فعلاً محلی است که خانم در آن سکونت گرفته اند. 5- ملاقات حق ابوین است و اگر ایشان ممانعت کنند مستلزم بر دستور موقت جهت ملاقات از طریق دادگاه میباشد. باتشکر، ره جویان عدالت
ره جویان عدالت

این مجموعه از سال 1370 تحت عنوان گروه وکلای دادگستری ره جویان عدالت فعالیت خود را آغاز نمود. اکنون این گروه از همکاری تعداد زیادی وکلای پایه یک دادگستری با تجربه در زمینه های مختلف بهره مند می باشد. از امتیازات ویژه این گروه تفکیک امور حقوقی در دپارتمانهای مجزا و تکیه بر کار گروهی و تخصصی می باشد.

قرار مشاوره