فروش ملک مشاع


چنانچه املاک (اعم از اراضی و انبیه) بین چند نفر مالک مشاع و مشترک باشد و طرفین با توافق بین خـود نتوانند ملک مشاعی را تقسیم نمایند و ملک نیز قابل تقسیم و افراز نباشد در این صورت یکی از مالکین مشاعی میتواند از اداره ثبـت اسنـاد و امـلاک منطقه درخواست صـدور گواهـی عدم افـراز نماید و با دریـافت ایـن گواهـی میـتواند دادخواست فروش ملک مشاع را به دادگاه مـحل وقوع ملک تسلـیم نماید که در این صورت دسـتور فـروش مـلک مشاع از طرف مرجع قضایی صادر شده و در اجرای احکام با قیمت گذاری کارشـناس رسـمی دادگسـتری در مزایده فروخته خواهد شد و وجوه حاصله بین مالکین تقسیم خواهد شد. .
در این خصوص عناوین دیگری از جمله افراز و تفکیک مطرح میباشند که نیاز به بحث تخصصی دارند.

سوالات متداول فروش ملک مشاع

تفاوت تفکیک و افراز ملک مشاع چیست؟
در صورت عدم تراضی شرکاء بر تقسیم ملک، هرکدام از شرکاء می تواند درخواست افراز ملک مشاع را داشته باشد. لازم به ذکر است در صورتیکه جریان ثبتی ملک پایان یافته باشد درخواست افراز به اداره ثبت محل تقدیم می شود. ولیکن درخصوص تفکیک ملک لازم نیست ملک بصورت مشاعی باشد یعنی اینکه مالک ملک می تواند درخواست تفکیک ملک خود به قطعات مختلف را به اداره ثبت تقدیم نماید، همچنین در صورتیکه مالکین مشاعی بر تقسیم ملک ( اعم از عرصه یا اعیان) توافق داشته باشند می تواند درخواست تفکیک خود را به اداره ثبت تقدیم نمایند و نیازی به درخواست افراز نمی باشد.
آیا خلع ید از ملک مشاع امکان پذیر می باشد؟
هیچ شریکی حق ندارد بدون اذن و اجازه شرکاء دیگر ملک مشاع را تصرف نماید و در صورت تصرف دیگر شرکاء می توانند دادخواست خلع ید را برعلیه او به دادگاه عمومی حقوقی تقدیم نمایند.
با سلام و خسته نباشید. شخصی را محکوم مالی نمودم و حکم قطعی صادر شد و 3 روز هست که برای ایشان اجرائیه فرستاده شده و همانطور که مستحضرید تا 10 روز فرصت داره یا مبلغ مورد نظر را بدهد یا مال معرفی نماید. موقعی که حکم به نفع من صادر شد بنده از اداره ثبت استعلام ملکی گرفتم و ایشان چند تا ملک داشت و استعلام را زمینه پرونده کردم .ولی الان یکی از ملکهاشو که میشد به پول تبدیل کرد را به یکی دیگه انتقال داده و اشتباه من این بود که توقیف نکردم. اون یکی ملکاش هم یا در رهن بانکه یا از مبلغ بنده کمتره یا یه باغ بسیار بزرگه که هیچکس برای مزایده نمیخره. سوال بنده با توجه به اینکه مشخص هست که چه وقت این ملک مورد نظر را انتقال داده ایا راهی دارد که بعنوان فرار از دین کاری کرد؟
با عرض سلام و احترام درخصوص پاسخ پرسش شما، اولاً: ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصّوب 15/7/1393 مجلس شورای اسلامی می گوید، در صورت امتناع محکوم به اجرای حکم قاضی برحسب درخواست شاکی میتواند وی را تا یوم الاداء محبوس نماید. ثانیاً: وظیفه قاضی محترم است که برای پیدا کردن اموال متهم یا محکوم از ثبت اسناد و املاک راجع به مستغلات- از پلیس راهور راجع به وسیله نقلیه- از بانک مرکزی راجع به اموال مال منقول و غیرمنقول استعلام شود. (باستثناء مستثنیات دین) اگر مالی بدست آمد قابل توقیف است . ثالثاً: انتقال مال طبق قانونی که در اول نامه عرض شد طبق ماده 218 مکرر قانون مدنی قرار از دین است که قابل اعمال مجازات و اعاده به وضع سابق است.
ره جویان عدالت

این مجموعه از سال 1370 تحت عنوان گروه وکلای دادگستری ره جویان عدالت فعالیت خود را آغاز نمود. اکنون این گروه از همکاری تعداد زیادی وکلای پایه یک دادگستری با تجربه در زمینه های مختلف بهره مند می باشد. از امتیازات ویژه این گروه تفکیک امور حقوقی در دپارتمانهای مجزا و تکیه بر کار گروهی و تخصصی می باشد.

قرار مشاوره